Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

od 1. 1. 20190 komentářů

Stará Boleslav

Stará Boleslav je stejně jako Brandýs bývalé samostatné město, historicky a kulturně-duchovní významné místo. Najdeme jej v okrese Praha-východ a od roku 1960 tvoří jednu z částí souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Teprve od roku 1992 je historické jádro města městskou památkovou zónou. Stará Boleslav se stala naším nejstarším poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí.

Historie

Historie města je natolik bohatá, že jakékoliv zkrácení jeho popisu bude značně nepřesné a neúplné. Pro podrobnější informace bych si dovolil odkázat na Wikipedii, nebo web Římskokatolické farnosti Stará Boleslav.

Přemyslovské hradiště

Město vznikalo původně jako přemyslovského hradiště již počátkem 10. století a již v jeho průběhu bylo opevnění nahrazeno kamennou hradbou, nejstarší svého druhu v českých zemích. Podle archeologických nálezů takto kvalitní opevnění nemělo v této době v Čechách obdoby.

Důležité je zmínit, že v 10. století tu stál nejméně jeden kostel – zasvěcený sv. Kosmu a Damiánovi. To u jeho dveří ráno po výroční slavnosti patronů kostela (28. září 935, jiné prameny uvádí rok 929) byl svým bratrem Boleslavem I. zavražděn kníže Václav I. Jeho tělo zde pak podle legendy odpočívalo tři roky, než bylo přeneseno do kostela sv. Víta na Pražském hradě, kde je uloženo ve svatováclavské kapli dodnes.

Kostely a městské brány

Na konci 11. století zde vznikají další dva kostely. Jeden byl objeven archeology, jehož půdorys je vyznačen v dlažbě na dnešním Václavském náměstí. Jednalo se o zděnou stavbu, která zanikla v období vrcholného středověku. Druhým je dodnes stojící kostel sv. Klementa, který měl snad původně dřevěného předchůdce.

Ve 13. století zabírá kapitula sv. Kosmy a Damiána většinu původní hradní akropole a v okolí dnešního Mariánského náměstí, pak vzniká nevelké město.

V průběhu 14. století prošla gotickou přestavbou bazilika sv. Václava a zaniká první kostel neznámého zasvěcení z 11. století. Jeho funkci zřejmě přebral kostel Panny Marie. Císař a první český král Karel IV. Boleslav osobně několikrát navštívil a nechal zde postavit nové opevnění. To nahradilo původní hradbu z 10. století. Součástí tohoto opevnění (fortifikace) byly i dvě brány, z nichž novější, postavená z iniciativy císaře Karla IV se dochovala v přestavěné podobě dodnes.

Třicetiletá válka

Boleslav si pak prošla během třicetileté války téměř úplným zničením a vydrancováním. Prošly tudy saská vojska, švédská vojska a z jejich škod se nevzpamatovala do poloviny 18. století. Až při Tereziánských reformách doznala dalšího rozvoje. Do roku 1833 vzniklo v nové obci Písek (sloučena s Boleslaví roku 1930) 71 nových domů a rozvoj pokračoval dále směrem od centra podél hlavních silnic.

Lázně Houšťka

V roce 1820 byl v okolí města objeven pramen s minerální vodou, který se stal základem lázní Houšťka. Poté byla v rocu 1841 upravena a vydlážděna veřejná prostranství a hlavní komunikace. Od roku 1873 prochází městem železnice na Ústí nad Labem. Dne 4. prosince 1848 obnovil císař František Josef I. obci právo čtyř výročních trhů a pravidelné páteční trhy.

Město a radnice

Roku 1899 povýšil František Josef I. Boleslav na město a roku 1910 byla na Mariánském náměstí nákladem obce postavena nová secesní radnice. Jejího otevření se zúčastnil i pozdější následník trůnu a poslední český král blahoslavený Karel I., který v této době sloužil u místní vojenské posádky.

V roce 1929 se ve městě konaly celonárodní oslavy Svatováclavského milénia – výročí 1000 let od jeho zavraždění, s účastí prezidenta Masaryka a pozdějšího papeže Jana XXIII.

Současnost

V roce 1960 došlo ke sloučení města Boleslav s městem Brandýsem nad Labem a vznikl tak nejdelší název obce v České republice. Dnešní podobu historické jádra získalo město v rámci budování inženýrských sítí v letech 1988–1997 kdy proběhly také rozsáhlé archeologické průzkumy.

V roce 2003 se staly každoroční poutní oslavy smrti sv. Václava pod názvem Národní svatováclavská pouť největší oficiální oslavou státního svátku 28. září, dne české státnosti. V roce 2009 při této příležitosti navštívil baziliku sv. Václava a následně celebroval bohoslužbu pro více než 50 000 věřících papež Benedikt XVI.

Zdroj: Wikipedia, internet

Prohlídka Staré Boleslavi

Prohlídka má v současnosti tři kroky a vstoupíte do ní snímkem pod textem:

  • Mariánské náměstí se secesní radnicí, Krucifix, Císařská hospoda,
  • Brána ze 14 století, vpravo Kanovnická rezidence
  • Původně Kapitula sv. Kosmy a Damiána, nyní bazilika sv. Václava a kostel sv. Klementa

Doporučení:

  • zvětšit okno na celou obrazovku ikonou vpravo nahoře
  • chviličku počkat na plné načtení maximálního rozlišení
  • stiskem levého tlačítka myši a jejím pohybem si lze prohlížet fotografii v 360°
  • kolečkem myši lze obraz zoomovat
  • kliknutím na bílou značku lze přejít do dalšího kroku

Fotografie vznikly prvního prosincového dne roku 2018, kdy v noci napadl právě první sníh. Líbila se vám večerní prohlídka Staré Boleslavi? Pokud ano, tak nezapomeňte prohlídku sdílet dál mezi své přátele, třeba někomu udělá radost. Myslíte, že by ji stálo za to  rozšířit ji o církevní stavby a a další poutní místa? Na vaše názory a vzkazy se budu těšit níže v komentářích.

…pro lepší zážitek klikni na ikonu [ ]

Mariánské náměstí, Stará Boleslav, prosinec 2018
Foto: Milan Tuček, Project360

Mám rád fotografii, cestování, výlety a sport. Zajímají mě historické památky a architektura, zejména pak v hledáčku fotoaparátu. Kromě klasické fotografie rád tvořím sférické 360° fotografie a virtuální prohlídky. Myslím, že je to ideální způsob jak uživateli přiblížit místo, které by rád  navštívil.

Milan Tuček

Fotograf a tvůrce virtuálních prohlídek, Project360

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook

Pin It on Pinterest