Virtuální prohlídka hradu Lichnice v Železných horách

od 6. 1. 20203 komentáře

Hrad Lichnice či Lichtenburk

Rád bych vám představil virtuální prohlídku zříceniny hradu Lichnice, nebo také LichtenburkŽelezných horách, který se nacházející na mohutném skalnatém ostrohu v nadmořské výšce 504 m n. m. nad městem Třemošnice, u městečka Podhradí. K hradu je to autem asi jen 22 km jihozápadně z centra města Chrudim. Lichnice leží u hranice národní přírodní památky Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory. Má trojúhelníkový půdorys a věž o průměru 12 metrů.
A proč hrad navštívit? Lichnice tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Železných hor odkud jsou pěkné výhledy a v roce 2017 byla ve zbytku severní věže vybudována ocelová rozhledna. A právě nejen na tuto rozhlednu vás zve má virtuální prohlídka viz níže.

Věděli jste?

Víte že virtuální prohlídku na internetu může mít každá firma, provozovna, instituce, nebo zajímavé místo? Zhotovuje ji Google dobrý fotograf do Google map a vyhledávání. Nebo si je firmy umísťují na své web stránky. Z průzkumů vychází, že firmy, které mají 3D prohlídku pak navštíví o desítky procent více zákazníků.

Historie

Mohutný skalnatý ostroh, nacházející se asi 15 kilometrů východně od Čáslavi poskytl svou výhodnou polohu se strmými srázy opevněnému hradišti již někdy v druhé polovině 12. století. Až později v 2. polovině 13. století byl na stejném místě vybudován stavitelem Smilem z Lichtenburka z rozrodu Ronovců hrad Lichtenburk.

Královský hrad

V období před rokem 1333 získal hrad výměnou král Jan Lucemburský. Jeho syn, král Karel IV. zařadil Lichtenburk mezi královské hrady, které neměly být dávány do zástavy, což potvrzuje její velký význam.

Husitské války

V době husitských válek usilovaly o hrad obě válčící strany, tj. přívrženci krále Zikmunda i husité. Východočeští sirotci (tak se nazývali husité ve východních Čechách po smrti vojevůdce Jana Žižky) obléhali Lichnici přes rok, než se posádka na podzim 1429 vzdala a využila možnost volného odchodu.

V únoru 1469 přispěla posádka hradu u Vilémova k odražení zákeřného vpádu uherského a později také českého krále Matyáše I. zvaného Korvín do Čech. Roku 1490 vykoupil lichnické panství král Vladislav II. Jagelonský a daroval ho dědičně Mikuláši Trčkovi z Lípy. Doba vlády Trčků na Lichnici znamenala povznesení a rozvoj hradu. Byly vystavěny předsunuté hradby, před kterými ještě navíc vzniklo městečko zvané Podhradí se samostatným opevněním.

Třicetiletá válka

Roku 1637 převzal celé panství císař Ferdinand II. a byla zde umístěna vojenská posádka. Ta hrad udržela, třebaže se v roce 1646 podařilo Švédům zradou zajmout jejich velitele. O dva roky později, po podepsání míru, kterým skončila třicetiletá válka, vydal císař Ferdinand III. rozkaz zbořit hradby, které by se mohly stát opěrnými body nepřítele. Bohužel, tento rozkaz byl na Lichnici splněn a třebaže neznamenal přímo zkázu hradu, způsobil jeho pozvolný úpadek a pozdější zpustnutí této kdysi hrdé pevnosti. V následujících letech byl hrad zdrojem kamene na výstavbu domů.

Současnost

Do současnosti se zachoval zbytek válcové věže, segmenty zbytků zdiva, sklepy, hradní příkop a val. Patrné jsou i zbytky husitského opevnění u hradu. V letní sezoně si můžete prohlédnout expozici malého hradního muzea. Údajně každý první únorový víkend, se zde koná zimní táboření, kdy návštěvníci stráví noc ve stanech nebo pod širým nebem.

Zajímavosti v okolí

 • Žižkův dub
 • Dívčí kámen
 • Lovětínská rokle

Zdroj: Wikipedia, internet

Prohlídka Lichnice

Virtuální prohlídka má v současnosti dvanáct kroků.

Zřícenina hradu Lichnice, Podhradí, říjen 2017
Foto: Milan Tuček, Project360

Návod

 • okno můžete zvětšit na celou obrazovku ikonou vpravo nahoře
 • pás s náhledy jednotlivých 360° fotografií můžete skrýt šipkou dole
 • stiskem a tahem levého tlačítka se můžete rozhlížet
 • kolečkem myši lze obraz přibližovat a oddalovat, na mobilním zařízení pak tahem dvěma prsty od sebe
 • kliknutím na bílou značku lze přejít do dalšího kroku prohlídky
 • pokud by váš počítač prohlídku nepodporoval, zobrazí se vám jen fotografie

Fotografie vznikly v polovině října roku 2017. Líbila se vám prohlídka hradu Lichnice? Pokud ano, tak nezapomeňte prohlídku sdílet dál mezi své přátele, třeba někomu udělá radost. Myslíte, že by ji stálo za to rozšířit o další zajímavá místa? Na vaše názory a vzkazy se budu těšit níže v komentářích.

Mám rád fotografii, cestování, výlety a sport. Zajímají mě historické památky a architektura, zejména pak v hledáčku fotoaparátu. Kromě klasické fotografie rád tvořím sférické 360° fotografie a virtuální prohlídky. Myslím, že je to ideální způsob jak uživateli přiblížit místo, které by rád  navštívil.

Milan Tuček

Fotograf a tvůrce virtuálních prohlídek, Project360

Mohlo by vás zajímat

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Mariánského náměstí ve Staré Boleslavi, prosinec 2018. Foto: Milan Tuček, fotograf virtuálních prohlídek Brandýs nad Labem

Komentáře

3 komentáře

 1. Milan Tuček

  O původu jména Lichnice
  Na výběžku Železných hor si bohatý Ronovec Lidoslav vystavěl hrad, který obklopovaly lesy. Často sem jezdila knížata lovit zvěř. Jednou sem zavítal kníže s družinou, když byl na návštěvě v Kutné Hoře. Při lovu se z houští vynořil divoký kanec a družina se rozutekla, kníže zůstal sám a statečně zvíře skolil. Začalo se stmívat a kníže se chtěl vrátit, prodíral se houštím a byl velmi unavený. V tom před sebou spatřil strmou skálu a na jejím vrcholu jakýsi hrad, v jednom okně zářilo světlo. Zatroubil na lovecký roh a z hlásné věže se vyptávali, kdo je. Potom spustili padací most a knížete pustili do hradu. Lidoslav ho uctivě uvítal a pohostil. Ráno si kníže prohlédl hrad a byl udiven jeho krásnou polohou. Při loučení s Lidoslavem mu řekl, že bez světla z okna by zabloudil v lese a třeba i zahynul a ať se jeho hrad nazývá Světlice a on sám je rytířem Světlickým. (Světlice – německy Lichtenburg, odtud Lichnice, Licht – německy světlo)
  Zdroj:cs.wikipedia.org

  Odpovědět
 2. Milan Tuček

  POKLAD
  O Lichnici se vypravuje, že se zde nacházela tajná chodba. Právě touto chodbou utekly tři dcery tamního rytíře, když Lichnici dobyl nepřítel. Schovaly se u lidu, který žil pod hradem. Prosily o pomoc, za kterou jim nabídly tři mošny. Obyvatelstvo je obléklo do starých šatů a cestou do bezpečí jim sestry vyprávěly, že na hradě zanechaly poklad, ale nikdo se ho nemůže zmocnit, protože ho hlídá obrovský černý pes. Obyvatelé tomu uvěřili a po pokladu nepátrali, ale po válce hrad zpustl a někteří lidé se odvážili jít do hradu a hledat poklad. Pokaždé když vešli dovnitř, zhaslo světlo a lidé se vraceli s prázdnou.
  Zdroj:cs.wikipedia.org

  Odpovědět
 3. Milan Tuček

  O kruté panně Miladě
  S vyhlídkou Dívčí kámen je spojena pověst o kruté lichnické hradní panně Miladě. Za deštivé a bouřlivé noci se kůň jejího otce splašil a oba se zřítili ze skály. Milada po smrti svého otce nenáviděla všechny skály kolem hradu. Udatní rytíři žádali o ruku Milady, ale ona prohlásila, že si vezme za muže pouze toho rytíře, který se vydá na osudný sráz nad Lovětínskou roklí, kde zemřel její otec a tam se s koněm třikrát otočí. Skála byla velmi tvrdá, takže se do ní nezaryly ani ty nejostřejší podkovy a rytíři, kteří ji chtěli získat za manželku umírali. Jednou se objevil odvážný rytíř (bratr jedné z obětí), který ve zkoušce obstál, protože vložil svému koni do podkov démanty. Vytáhl z toulce šíp a vystřelil na Miladu. Šíp jí projel srdcem a zabil ji. Rytíř zmizel na svém koni a nikdo ho už nikdy neviděl.
  Zdroj:cs.wikipedia.org

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook

Pin It on Pinterest