Virtuální prohlídka Dolského mlýna v Českém Švýcarsku

od 1. 1. 20180 komentářů

DOLSKÝ MLÝN

Rád bych vám představil krátkou, přesto určitě neméně zajímavou virtuální prohlídku Dolského mlýna.

Dolský mlýn je zřícenina původního trojkolového mlýna a pily, který pochází z roku 1515 od kdy se o něm dochovávají první písemné záznamy. Dnes už z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl mlýn vyhlášen kulturní památkou.

Dolský mlýn naleznete v Národním parku České Švýcarsko poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, asi 1,5 km východně od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice.

Historie Dolského mlýna

Původně měl Dolský mlýn tři mlýnská kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbývající dvě kola pak mlecí zařízení. Od od roku 1584 patřil Dolský mlýn k benešovskému panství pánů ze Salhausenu a později od roku 1653 k panství bynoveckému.

V roce 1696 si mlýn koupil od vrchnosti Jan Kryštof Pohl. Během let 1696 – 1910 patřil mlýn potomkům rodu Pohlů. Původní budova byla během let několikrát přestavěna a barokní podobu získal roku 1727.

Plně se v něm mlelo až do roku 1814, ale později se činnost mlýna omezovala – po říčce Křinici se plavilo dřevo a tím se nemohla do mlýna nahánět voda. Tehdejší majitelé však vynahradili ztrátu výrobou piva a pálenky.

V roce 1945 byl mlýn opuštěn a postupně chátral. Několikrát se stal kulisou při natáčení filmových pohádek. Nejprve v roce 1952 se tu točila Pyšná princezna, později v roce 2008 Peklo s princeznou.

Zdroj: Wikipedia, internet

Prohlídka Dolského mlýna

Prohlídka má dva kroky a vstoupíte do ní snímkem pod textem.
Doporučení:

  • zvětšit okno na celou obrazovku ikonou vpravo nahoře
  • chviličku počkat na plné načtení maximálního rozlišení
  • stiskem levého tlačítka myši a jejím pohybem si lze prohlížet fotografii v 360°
  • kolečkem myši lze obraz zoomovat
  • kliknutím na bílou značku lze přejít do dalšího kroku

Fotografie vznikly na konci jednoho listopadového dne roku 2017. Od té doby jsem neměl to potěšení místo znovu navštívit. Nevíte, jestli se tam něco zásadního nezměnilo? O mlýn se stará parta skvělých lidí. Líbila se vám večerní prohlídka Dolského mlýna? Dobré věci by se měly šířit, tak nezapomeňte prohlídku sdílet dál mezi své přátele, třeba někomu udělá radost.. A myslíte, že by stálo za to ji rozšířit? Na vaše názory a vzkazy se budu těšit níže v komentářích.

…pro lepší zážitek klikni na ikonu [ ]

Dolský mlýn, České Švýcarsko, listopad 2017
Foto: Milan Tuček, Project360

Mám rád fotografii, cestování, výlety a sport. Zajímají mě historické památky a architektura, zejména pak v hledáčku fotoaparátu. Kromě klasické fotografie rád tvořím sférické 360° fotografie a virtuální prohlídky. Myslím, že je to ideální způsob jak uživateli přiblížit místo, které by rád  navštívil.

Milan Tuček

Fotograf a tvůrce virtuálních prohlídek, Project360

Mohlo by vás zajímat

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Mariánského náměstí ve Staré Boleslavi, prosinec 2018. Foto: Milan Tuček, fotograf virtuálních prohlídek Brandýs nad Labem

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook

Pin It on Pinterest