Virtuální prohlídka Božídarského rašeliniště v Krušných horách

od 18. 1. 2020

Panorama Božídarské rašeliniště v Kušných horách

Božídarské rašeliniště

Rád bych vám představil virtuální prohlídku naučné stezky Božídarské rašeliniště vedoucí částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, které bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. Těžba rašeliny zde probíhala až do druhé světové války.

Nachází se v Karlovarském kraji a svou rozlohou 929,5 hektaru je největší v Krušných horách. Přírodní rezervace je rozsáhlý územní komplex mezi Božím Darem a Hřebečnou v nadmořské výšce 940 – 1115 metrů.
 
Ochrana tohoto přírodního území byla vyhlášena již roku 1965 a chrání komplex rozvodnicových svahových rašelinišť na suťových vývěrech puklinových vod a rašelinné horské louky, které přecházejí ve vřesoviště. Roste zde pro rašeliniště charakteristická masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá.
 
Od roku 1977 byla na území zřízena naučná stezka s povalovým chodníkem s délkou 3,2 km a dvanácti zastávkami, která v roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí.
 
Stezka začíná i končí na náměstí na Božím Daru. A její částí vás v pěti krocích provede má virtuální prohlídka viz níže.

Věděli jste?

Víte že virtuální prohlídku na internetu může mít každá firma, provozovna, instituce, nebo zajímavé místo? Zhotovuje ji Google dobrý fotograf do Google map a vyhledávání. Nebo si je firmy umísťují na své web stránky. Z průzkumů vychází, že firmy, které mají 3D prohlídku pak navštíví o desítky procent více zákazníků.

Zastávky naučné stezky Božídarské rašeliniště

  1. Boží Dar
  2. Krušnohorské louky
  3. Přírodní poměry (geologie krajiny)
  4. Rýžoviště
  5. Bříza zakrslá
  6. Těžba rašeliny
  7. Zvířena rezervace
  8. Vegetace rezervace
  9. Profil rašeliny
  10. Kleč
  11. Smrčiny (lesy v rezervaci)
  12. Blatenský příkop

Na poslední zastávce naučné stezky Božídarské rašeliniště se můžete napojit na další oblíbenou naučnou stezku – Blatenský příkop.

Okolí

Na severním okraji rezervace odbočuje z potoka Černá třináct kilometrů dlouhý vodní kanál Blatenský vodní příkop – středověké vodní dílo vybudované v roce 1540 těžařskými společnostmi blatenského a božídarského rudního revíru. Ten byl nedávno obnoven za účelem odvádění povrchových vod stékajících z rašeliniště, jejichž kyselé složení by nepříznivě ovlivňovalo potok sloužící jako zdroj pitné vody.

Podél potoka se nacházejí tzv. sejpy – hromady hlušiny zbylé po rýžování cínové rudy. Na nich rostou specifické druhy rostlin – mj. vřes a vzácný kociánek dvoudomý.

Nejvyšším bodem chráněného území je výrazný vrch Božídarský Špičák.

Zajímavosti v okolí

  • Ježíškova cesta na Božím Daru
  • Rozhledna Klínovec
  • Vlastivědné muzeum Boží Dar

Zdroj: Wikipedia, internet

Prohlídka Božídarského rašeliniště

Virtuální prohlídka má v současnosti pět kroků.

Božídarské rašeliniště v Kušných horách, červen 2018
Foto: Milan Tuček, Project360

Návod

  • okno můžete zvětšit na celou obrazovku ikonou vpravo nahoře
  • pás s náhledy jednotlivých 360° fotografií můžete skrýt šipkou dole
  • stiskem a tahem levého tlačítka se můžete rozhlížet
  • kolečkem myši lze obraz přibližovat a oddalovat, na mobilním zařízení pak tahem dvěma prsty od sebe
  • kliknutím na bílou značku lze přejít do dalšího kroku prohlídky
  • pokud by váš počítač prohlídku nepodporoval, zobrazí se vám jen fotografie

Fotografie vznikly začátkem června roku 2018. Líbila se vám prohlídka naučné stezky Božídarského rašeliniště? Pokud ano, tak nezapomeňte prohlídku sdílet dál mezi své přátele, třeba někomu udělá radost. Myslíte, že by stálo za to jí rozšířit o všechny zastávky a případně další zajímavá místa? Na vaše názory a vzkazy se budu těšit níže v komentářích.

Mám rád fotografii, cestování, výlety a sport. Zajímají mě historické památky a architektura, zejména pak v hledáčku fotoaparátu. Kromě klasické fotografie rád tvořím sférické 360° fotografie a virtuální prohlídky. Myslím, že je to ideální způsob jak uživateli přiblížit místo, které by rád  navštívil.

Milan Tuček

Fotograf a tvůrce virtuálních prohlídek, Project360

Mohlo by vás zajímat

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Staré Boleslavi

Virtuální prohlídka Mariánského náměstí ve Staré Boleslavi, prosinec 2018. Foto: Milan Tuček, fotograf virtuálních prohlídek Brandýs nad Labem

Komentáře

0 komentářů

Facebook

Pin It on Pinterest